Футзал

Португалия е новият европейски шампион по футзал!

от ###

Рикардиньо заслужено избран за най-добър играч на турнира

В драматичен финал на Futsal EURO 2018 тимът на Португалия постигна най-голямото си постижение в историята на турнира, побеждавайки на финала доскорошния шампион Испания. Крайното 3:2 дойде след продължения, като в редовното време двата отбора приключиха при 2:2. Рикардиньо откри за португалците още в първата минута, като те запазиха преднината си до 19-тата, когато Толра изравни. Испанците наложиха преимущество в играта и след отлично тактическо изпълнение на свободен удар направиха пълен обрат с гол на Лин (32’). Мигелин пропусна дълга дузпа в 35-тата минута, с която можеше да реши двубоя в полза на Испания и това оказа своето влияние. Минута преди края Бруно Коельо се възползва от пас успоредно на гол линията и изравни резултата, хвърляйки в екстаз съотборниците си. Така се стигна до продължения, където и двамата вратари Соуса и Седано направиха важни спасявания. В последната минута на второто продължение испанците направиха своя шести фал и това доведе до дълга дузпа в полза на Португалия, която Коельо реализира уверено за 3:2. Без своя контузен капитан Рикардиньо, който напусна принудително игра, португалците удържаха преднината си и заслужено се поздравиха с първата си титла в историята. Португалия е четвъртият различен отбор, който печели Futsal EURO след Русия, Италия и Испания. Легендата в този спорт Рикардиньо пък абсолютно заслужено бе избран за най-добър състезател в надпреварата.

В сблъсъка за бронза по-рано през деня Русия се пребори в здрав сблъсък с Казахстан за крайното 1:0. Едер Лима бе автор на единственото попадение в срещата в 29-тата минута, а двубоят определено се отличи с отличните намеси на двамата вратари Замтарадзе и Игита. Ключово за срещата определено бе изгонването с два жълти и съответно червен картон на Дъглас Жуниор от Казахстан. Така казахите не успяха да защитят бронза от предходния турнир, но няма съмнение, че разочарованието при дузпите на полуфинала с Испания е оказало влияние върху мотивацията за тази среща. Русия не достигнаха до финала този път, губейки драматично от бъдещия шампион Португалия, но доказаха, че отборът ще бъде сред топ претендентите на предстоящото световно първенство през 2020.